Barevná nebo ne...?

Barvit či nebarvit…? To je oč tu běží.

Pokud se rozhlédnete po nabídce ručně vyrobených mýdel, zjistíte, že jsou k dispozic v zásadě dvě skupiny výrobků: mýdla barevnější a méně barevná.

Obvykle výrobci, kteří používají mýdlové polotovary, tedy průmyslově vyrobené mýdlové směsi, je nejrůznějším způsobem barví. Výrobky pak označují jako glycerinová mýdla. K barvení používají buď minerální pigmenty, nebo potravinářská barviva. Tyto výrobky jsou půvabně barevné, ale svými vlastnostmi až na výjimky nijak nepředčí běžnou průmyslovou výrobu.

Druhou skupinu tvoří přírodní mýdla, k pokožce velmi šetrná, ovšem barevně většinou nepříliš zajímavá. Řekněme – elegantní…

Rozhodla jsem se, že alespoň u některých mýdel spojím skvělé, luxusní složení pečujících olejů, přírodních esenciálních olejů a zajímavého vzhledu! V klasickém mydlářském procesu je částečná nebo postupná pigmentace o poznání komplikovanější, proto se s podobným postupem nesetkáte v nabídkách mydlářů běžně.

Pro barvení svých mýdel používám kaolíny, jíly, rostlinné extrakty a minerální pigmenty. Z mnoha důvodů nepoužívám potravinářská barviva.

 

  • Jíly a kaolíny kromě probarvení mýdel ještě zvyšují jejich čistící schopnosti a navazují na sebe toxiny. Navíc jsou mýdla s jílem sametově hebká a pěna hustá a stabilní. Kolekce Rustikálních mýdel obsahuje různě barevné jíly, eventuálně kávu, které jim dávají jemné, decentní, zemité odstíny.
  • Káva je nápoj, který je celospolečensky velmi příznivě přijímaný. Unavenému dodá více akce a nadšení k další práci, podporuje družnost a sdílnost, kde jinde si tak dobře popovídáte, jako u kávy? Kofein v kávě obsažený však příznivě působí i na pokožku. Má schopnost podpořit její lepší prokrvení, a tím i odstraňování nežádoucích látek z buněk. Z tohoto důvodu používám ve svých mýdlech kávu s vysokým obsahem odrůdy Robusta. Ta totiž obsahuje téměř trojnásobek kofeinu oproti odrůdě Arabica. Kromě obsahu kofeinu káva mýdla krásně obarví a velmi jemný, několikrát rozetřený prášek funguje jako skvělý peelingový prostředek. Aby pokožka nebyla následkem peelingu vysušená, obsahují kávová mýdla vedle přirozeně vzniklého glycerinu i významné množství olejů, které podporují hydrataci pokožky.
  • Kastilská mýdla řady Olivia a kolekce velmi luxusních mýdel S máslem karité a Bez palmového oleje a jsou barvené minerálními pigmenty. Jedná se o látky (ultramariny, barevné slídy, oxidické minerály, a podobně), které se vyskytují v přírodě. Jsou však dokonale přečištěné a následně vhodně smísené tak, aby se dosáhlo požadovaného odstínu. Posledním minerálem, který používám pro barvení je oxid zinečnatý. Ten je k pokožce velmi citlivý, má mírné uklidňují a jemně protizánětlivé účinky. Kromě toho dodává mýdlu bělavou barvu. V mých mýdlech je ho ovšem pouze malé množství, takže barvu příliš neovlivňuje.

Samozřejmostí je, že mnou používané látky, tedy i oxid zinečnatý, jsou výhradně bez obsahu nanočástic! I z toho důvodu se může stát, že v mýdle objevíte drobounký kousek tohoto oxidu. U nanočástic by se vám to sice nemohlo nikdy stát, kvůli pouhému lepšímu estetickému dojmu je však v mých výrobcích rozhodně nehodlám používat. Zatímco například běžný oxid zinečnatý, tedy minerál, má na pokožku mnoho pozitivních dopadů, u nanočástic je to přesně naopak.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.